Wisa dixûyê ku ev cara yekem e tu hatî vir.Ji bo şandina pirsan tu jî bibe endam(qeyd bibe).Pirsekî ku tu bersiva (cevab) wî dizanî bibersivîne. (Rêveberîya Werger'ê)
0 like 0 unlike
1 dîtinek
ewil Ji aliyê
ewil Ji aliyê girtî

Kürt kelimesi nasıl ortaya çıkmıştır? 

Kürt kelimesi bir çok eski kaynakta ve tarihten silinen mö. 24. yüzyılda antik sümer tabletlerinde geçmesinden mi türemiştir ? Ya da Ksenefonun Anabasis eserinde Karduya olarak geçmesinden mi geliyor? Livy, Polibios ve Strabon gibi ünlü isimlerin eserlerin de Kurtî demesi mi etklili oldu ? 

Sasaniler döneminde yazılan Kârnâmag î Ardashîr î Babagân destanında da bu sözcüğe rastlanır.Sasani İmparatoru Ardeşir'i anlatan bu menkıbede Kürtler'e karşı verdiği savaşta, Kürt Med kralı diye bahsetmektedir.Kâr-nâme'de bu durum şu şekilde anlatılmaktadır; 

Ölümsüz bir ordu götürdü Çekti kılıcını Kürtlere karşı,Biraz zora gelince Erdeşir; Anladı ki ölümsüz olan Kürtler, o değil İşi zorlaştı savaş meydanında, Ülkedeki bütün Kürtler bir oldu Ama Pers orusu da otuz kat fazla Gün gece oluncaya kadar,savaştılar ama, yenildi Pers ordusu, Kürt ordusuna


Peki sizce bu kelime nasıl ortaya çıktı ? Bu kadar eski bir kelime ise o zaman Kürdleri yok sayan , tarihsiz ve devletsiz diyenlere ne denir?
bi vî sedemê hate asê kirin: Biryara rêvebirî
...